Teknoloji Blogu

WordPress Hosting Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

WordPress, geçmişte yalnızca blog amaçlı kullanılırken artık blogtan haber sitesine hatta e-ticarete kadar tüm dünyada birbirinden farklı milyonlarca platform için kullanılıyor. Bu da kolay site kurulumu ve oldukça faydalı eklentileri beraberinde getiren WordPress’i her geçen gün daha da popüler yapıyor. Peki sorunsuz bir internet sitesi kurulumunun yanı sıra sağlıklı ve kesintisiz bir site işleyişi sağlamak amacıyla hangi WordPress hosting hizmetinden yararlanmak gerekiyor? İşte WordPress hosting hizmetleri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

WordPress İçin Hangi Hosting Hizmeti Kullanılmalı?

 

Bütçenize, beklentilerinize bağlı olarak her zaman dilediğiniz hosting hizmetini tercih edebilirsiniz ancak hosting hizmetlerindeki bazı ayrıntılar, site altyapısına özel ve daha uyumlu şekilde çalışabilme avantajı sunuyorlar. Bu nedenle eğer WordPress altyapısına sahip bir internet siteniz varsa veya kurmayı düşünüyorsanız hosting hizmetiyle de ilgili dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunlar;

  • WordPress, Linux sunucularla çok daha uyumlu ve sorunsuz çalışabildiği için sunucunun Linux tabanlı olması önemli ölçüde fayda sağlıyor. Bu detay “WordPress, Windows tabanlı sunucularla çalışmaz.” anlamına gelmese de Linux sunuculardan daha kusursuz bir hizmet alabiliyorsunuz.
  • İnternet sitenizin yönetilmesinde büyük bir role sahip olan panellerin de WordPress ile uyumlu olması, avantaj sağlayan diğer detaylar arasında bulunuyor. Örneğin; Cpanel, Linux sunucuların panel alternatiflerinden birini oluşturuyor ve bazı Cpanel sürümlerinde WordPress desteği hazır olarak sunuluyor.
  • Eğer daha kolay ve kullanışlı olduğu için özellikle WordPress’i tercih ediyorsanız aynı şekilde WordPress için özel olarak sunulan hosting hizmetlerini tercih ederek işinizi çok daha kolay hâle getirebilirsiniz. WordPress hosting hizmetleri, sizin herhangi bir detaya dikkat etmenize gerek kalmadan WordPress ile tam uyumlu ve sorunsuz sunucu hizmeti almanızı sağlıyorlar.

WordPress Hosting Nasıl Kurulur?

 

WordPress ve hosting kurulumu için temel olarak 2 farklı yöntem bulunuyor. İlki; yalnızca birkaç dakikanızı alan otomatik kurulum yöntemi; 2.’si ise biraz daha zaman alan ve bilgi gerektiren manuel kurulum yönteminden oluşuyor.

WordPress Otomatik Hosting Kurulumu: Hosting hizmeti aldığınız firma size otomatik kurulum imkanı sunuyorsa kontrol panelinden “Otomatik Kurulum” ya da “Otomatik Yükleyici” gibi isimlere sahip olabilen seçeneği seçerek karşınıza çıkan kutucuğa “WordPress” yazarak aratabilir ya da alternatifler karşınıza hazır olarak geldiyse “WordPress” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan ekrandaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak en alttaki “Yükle” ya da “Kur” gibi farklı isimlere sahip olabilen onaylama butonuna basın. Böylece WordPress siteniz aktif olarak görüntülenebilir hâle gelmiş oluyor.

WordPress Manuel Hosting Kurulumu: Eğer çeşitli sebeplerden dolayı otomatik kurulumu tercih etmek istemiyorsanız WordPress kurulumunu manuel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle WordPress kurulum dosyalarını indirmeniz gerekiyor. Ardından hosting hesabına dosyaları yüklemek için FTP istemcisini kullanmalısınız. MySQL veritabanı oluşturduktan sonra tarayıcıdan alan adınızı açıp, WordPress kurulum sihirbazını çalıştırıyorsunuz. Dil, MySQL veritabanı giriş ve MySQL hostname bilgilerinizi girdikten sonra “WordPress’i Kur” seçeneğini tıklıyorsunuz. Son olarak yönetici bilgilerinizi de sisteme tanımlayıp, “Giriş” butonunu seçerek WordPress yönetici alanınıza bağlanabiliyorsunuz.

WordPress Hosting Ne Farkı Var?

 

Özellikle WordPress hosting hizmetlerinden faydalandığınızda; sunucu altyapısı, yönetici paneli, güncellemeler ve diğer hizmetler tamamen sitenize özel ve uyumlu şekilde gelir. Bu da sizin tüm bunlar için ekstra zaman ve efor sarf ederek hosting hizmeti almak yerine her şeye hazır şekilde ulaşabilmenizi sağlar. Diğer yandan siteniz kullanılmaya başladıktan sonra çok daha kolay ulaşılabilir ve sorunsuz şekilde çalışır. Siz de Güzel Hosting’in, WordPress Paketi’ni tercih ederek tüm bu hizmetleri bir arada satın alabilirsiniz. Güzel Hosting kaliteli hizmet ve en iyi fiyat/performans oranını sunan bir hosting şirketidir. Hemen iletişime geçip WordPress sitenizi kolayca hayata geçirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku