iOS 7 ile Cihazlara Gelecek Özelliklerden 5'i - Teknofeed.COM

iOS 7 ile Cihazlara Gelecek Özelliklerden 5’i

 iOS 7 ile Cihazlara Gelecek Özelliklerden 5’i
Okunuyor iOS 7 ile Cihazlara Gelecek Özelliklerden 5’i

apple-logo

Bilindiği üzere, Apple 10 Haziran günü WWDC 2013‘ün açılışında iOS 7‘yi tanıttı. Şimdilik sadece sertifikalı iOS geliştiricilerinin beta sürümüne sahip olabileceği iOS 7, beraberinde bir çok özelliği de getirecek. Gelin bu özelliklerden bazılarını birlikte inceleyelim:

BlackList:

iOS-7-blacklist

Apple’dan uzun zamandır talep edilen bir diğer özellik BlackList. Rehberdeki veya arama geçmişindeki kişiyi “Bu Arayanı Engelle” seçeneğini kullanarak kolayca engelleyebileceğiz. 

Control Center:

iOS-7-control-center

iOS 7 ile kullanıcılarla buluşacak olan ve iPhone kullanıcıların uzun süredir beklediği bir özellik Control Center. Control Center sayesinde; Wi-Fi, Bluetooth, Flaş ışığı, vb. kapatma/açma gibi özelliklere kolayca erişme imkânı buluyoruz. Parmağımızla ekranın alt kısmından üst kısmına doğru bir kaydırma yaptığımızda bu panel açılıyor ve basit bir şekilde standart uygulamalara ulaşabiliyoruz. (Hesap makinesi, Kamera vb.) Aynı zamanda cihazın Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakabiliyor, hatta uçuş moduna da alabiliyoruz. Bu panelin tek eksi yanı, düzenlenemiyor olması. Apple bize nasıl bir “Control Center” paneli vaat ederse, onu aynı şekilde kullanmak durumunda kalacağız.

AirDrop:

iOS-7-airdrop

Öncelikle şunu söylemeliyim; iOS 7 ile gelen bu özellik, yalnızca son model iOS tabanlı cihazlarda kullanılabilecek. (iPhone 5, iPod touch 5. generation, iPad 4. generation, iPad mini) AirDrop, cihazlar arası kolay dosya transfer imkânı sunacak bizlere. Geçmişte yalnızca Mac sahiplerinin yararlanabildiği bu özellik, artık diğer cihazlara da geliyor.
Bu özelliğin çalışma mantığı gayet basit. iOS 7 yüklü ve AirDrop desteği bulunan iki cihaz aynı Wi-Fi ağında bulunmaktaysa veya Bluetooth ile birbirlerini görebiliyorlarsa bu cihazlar arası dosya transferi gerçekleşebilecek. Aynı ağdaki iki cihaz birbirini otomatik olarak göreceği için, kullanıcıların dosyaları birbirlerine basitçe göndermeleri kaçınılmaz oluyor.

Multitasking:

iOS-7-multitasking

Bilindiği üzere eski iOS sürümlerinde multitasking özelliği sınırlı haldeydi. Uygulamalarımız belli işlemler için arka planda çalışıyor, onun dışında donmuş bir şekilde bizi bekliyorlardı. Home tuşuna çift basıp multitasking menüsünden o uygulamayı açtığımızda da kaldığı yerden devam ediyordu.
Bu durumdaki verimsizliği fark eden Apple, iOS 7 ile uygulamaların arka plandaki durumları ile ilgili esneklik sağlamış. Şöyle ki; iOS 7’de  multitasking yapısı uygulamaları hangi sıklıkla, hangi zamnda kullandığımızı öğrenip ona göre arka plandan veri çekme işlemine bağlı olacak. Bunu nasıl yapacak diyorsanız, cihazınız bunu internete bağlı iken yapacak; bağlı değilken sizden bağlanmanızı istemeyecek. Buna bir nevi “Smart Multitasking” diyebiliriz.
Bu notu da eklemeden geçmeyeyim, yeni multitasking yapısında sadece uygulamaların ikonları değil; ekran görüntüleri de yer alacak.

iTunes Radio:

iOS-7-iTunes-Radio

“iRadio” olarak dedikoduları dolaşan özellik, lansmanda iTunes Radio olarak kullanıcılara tanıtıldı. Bu servis, iTunes’teki şarkıları satın almadan internet üzerinden dinleyebilmemizi sağlıyor. Bu servisin ücretsiz olmasının sebebi de tahmin edeceğiniz üzere reklam göstermesi. Uygulamada istemediğimiz şarkıyı “skip” butonu ile geçebilme özelliği de aktif olacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın