Teknoloji Blogu

Mobil Platformalar için Kodlama

Sınırsız bir kullanma alanına sahip olan mobil cihazların sayısı da oldukça fazladır. İnsanların bu alanda kullandıkları mobil uygulamalar sayesinde oldukça fazla etkinliği aynı anda yapabilme imkânı bulabildiği gibi bu uygulamaların geliştirilmesinde de büyük oranda katkı sağlamaktadırlar.

Hangi Alanda Uygulama Geliştirmeliyim

Mobil uygulama yazmaya karar verdiyseniz ya da Codex gibi  mobil uygulama geliştirmede uzman olan bir firmaya mobil uygulama hazırlatmak istiyorsanız ilk olarak hangi alanda “hizmet verecek” ona karar vermelisiniz. Bu aşamada alacağınız karar oldukça önemlidir. İnsanların ilgisini çekebilecek, kullanışlı ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan mobil uygulamaların oldukça ilgi görebileceğini söyleyebiliriz.

Codex bu alanı seçerken karar vermek tamamen sizin elinizde olacağı için iyi bir araştırma neticesinde sonuca ulaşmanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı uygulamadan yüzlerce varsa o uygulamanın yerine daha değişik uygulamaların üzerinde çalışmanız oldukça önemlidir. Özellikle son dönemlerde oldukça revaçta olan bazı mobil uygulama kategorileri şöyledir;

  • Mobil para transferi
  • Banka işlemleri
  • Sosyal ağlar
  • Çöpçatanlık
  • Oyunlar

İstanbul Yazılım Firmaları tarafından yapılan geniş çaplı anketler sonucunda özellikle mobil uygulamalarda yapılan yenilikler sayesinde birçok özellik aynı anda gündeme gelmiş durumda. Mobil uygulamaların kullanıldığı diller içerisinden seçilen kodlama dili sayesinde istenilen uygulama istenilen şekilde yazılabilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken tek nokta yazılacak kodlama diline olan hâkimiyetin fazla olmasıdır.

Hazırlanacak mobil uygulamanın özelliklerine bağlı olarak çeşitli kodlama dillerinden faydalanabilirsiniz. İstanbul Yazılım Firmaları bu kodlama dillerinden herhangi birisiyle kod yazmak zorunda olmadığınız gibi en fazla tercih edilen kod dilini seçmeniz oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Mobil Kodlama Dilleri

Bu alanda yazılabilecek dil sayısı oldukça fazladır. Sizin için en fazla kullanılan mobil kodlama dillerini sıralıyoruz.

1 – C dilinde mobil programlama

2 – C++ dilinde mobil programlama

3 – Objective-C dilinde mobil programlama

4 – Java dilinde mobil programlama

5 – HTML5 dilinde mobil programlama

Yukarıda sıraladığımız bu 5 farklı uygulama dili sayesinde istediğiniz mobil uygulamanın hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamada karar verdiğiniz dile olan hâkimiyetinizin yeterli düzeyde olması gerekmektedir

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku