Teknoloji Blogu

Bildiğimiz En Klasik Soru: AMD mi? Intel mi?

AMD ve Intel senelerdir rekabet içerisinde olan 2 firmadır. Her zaman kulaklara aşılanan soru amd mi yoksa intel mi diye düşünüyoruz. İlk önce bu 2 firmanın kim olduğuna ve ne yaptıklarına bir göz atalım.

AMD ve Intel kimdir ne iş yapar?

AMD

Advanced Micro Devices şirketi, kısaca AMD, merkezi Sunnyvale, Kaliforniya, ABD olan mikroçip üreten bir şirkettir.1969 yılın da Jerry Sanders tarafından kuruldu ve 1972 yılında halka arz edildi. 2006 yılın da satın aldığı ATI ile birlikte Nvidia’ya rakip olmuştur. Hem mikroişlemciler de hem de grafik işlemciler alanın da dünya da marka olmuştur.

Intel

Intel, ABD merkezli, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisidir. Şirket, 1968 yılında Gordon E. Moore tarafından kurulmuştur. Adı Integrated Electronics’ten gelmektedir. İlk olarak 1971 yılında Intel 4004 mikroişlemcisiyle piyasaya çıkmıştır. AMD’nin en büyük rakibi olan Intel bu zamana kadar öndeydi ama şuan 2 sürat teknesi yarışmaya başladı.

[ilgiliicerik icerik_id=”16700″]

Peki hangisini tercih etmeliyiz?

AMD yada Intel bütçenize ve sistemde ne gibi işler yapacağınıza göre ayrılabilir. AMD her zaman fiyat / performans ürünü olmuştur. 2019’un sonuna yaklaştık halen AMD en çok tercih edilecek mikroişlemci listesindedir. AMD Ryzen çıkışı ile ortalığı kasıp kavurmuştur. Yüksek GHZ değerlerine çıkan hız aşırtmalar ile birlikte dünyada dahada büyük yankı uyandırmıştır. Tercihinizi belirleyecek en büyük unsur para olacaktır. Çünkü aynı kademedeki bir intel işlemciye 1200 $ verirken, aynı kapasite de bir AMD işlemciye vereceğiniz para 600$ civarı olabiliyor. Hemen hemen yarı yarıya fark olunca işler tabi ki bütçeyi düşünmekte bitiyor. Dolayısı ile ilk olarak bütçeyi düşünmeniz gerekiyor. Intel’e fazladan 600$ vermek yerine gidip daha fazla ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

AMD Avantajları

 • Fiyat / Performans ürünleri olması ve cebinizi çok yakmaması
 • Çok fazla işlemci soketi değişmemesi
 • Çoklu çekirdek işlerinde tatmin edici seviyede önde olması
 • Hız aşırtmalar da Intel’e göre çok üstün olması
 • Render ve workstation planların da ön safhada yer alması
 • Ryzen stok soğutucularının gayet etkili olması
 • 1080P üstü performanslarının daha iyi olması

Intel Avantajları

 • Tek çekirdek performansın da daha etkili olması
 • 1080P performansının daha iyi olması
 • Turbo Boost özelliğine sahip olması
 • Oyun performanslarının daha etkili olması

Ryzen ile daha etkili bir hal alan AMD artık tek çekirdek performanslarında da üstünlük sağlamaya başladı. Örnekteki benchmark karşılaştırmasından daha net anlayabilirsiniz. 3900X vs 9920X

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku