Teknoloji Blogu

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Yaşanan üst düzey gelişmeler nedeniyle günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan teknoloji ve bilişim, gelişimini aynı hızda sürdürmeye devam etmektedir. Bilişim teknolojileri nedir? Başlığı altında, çağımız teknolojilerinin en önemli gereksinimlerinden biri olan bilişim teknolojileri hakkında farklı bilgilere yer verdik.

Bilişim Teknolojileri Nedir?

Verilerin toplanması, işlenmesi, farklı hizmet ve cihazlarla rahat taşınması ve depolanması gibi seçeneklerle korunarak, son kullanıcıya iletilmesini sağlayan her türlü cihaz ve sistem, bilişim teknolojileri nedir? Sorusunun cevabı olarak kabul edilmektedir.

Günümüzün En Büyük Güç Unsurları Arasındadır

Dünyada yaşanan gelişmelerin farklılık göstermesi ve bu teknolojinin daha farklı alanlarda yaygınlaşması sebebiyle, bilişime dayalı teknolojilerinde önemi oldukça artmıştır. Hatta bugün en dünyanın en önemli güç unsurları arasında, bu teknolojinin sunduğu ürünlerden bahsetmek mümkündür.

Küresel güç olmayı başarmış devletler, savunma ve atak silahların yanı sıra bu teknolojiyi de ellerinde bulundurarak küresel güç olmayı başarmışlardır. Ki zaten savaş teknolojilerinin temelinde de, bu teknoloji yatmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Çeşitleri

4 farklı ana kategoride toplayabileceğimiz bilişim teknolojileri çeşitleri, şunlardır.

 • Yazılım teknolojileri
 • Donanım teknolojileri
 • Ekipman teknolojileri
 • Hizmete dayalı teknolojiler

Yukarıda tasnifini yaptığımız kategorilerin tamamı, esasen bir bütün halinde bilişim teknolojisinin ana başlık olarak oluşumunu sağlamaktadır. Kategorize edilen bu teknoloji türleri, bir yerden sonra birbiriyle mutlaka olmazsa olmaz bir bağ kurmak durumundadır. Yukarıda sayılanlardan herhangi birinin bu doğal bağda eksiklik göstermesi, asıl amacın gerçekleşmesine de olumsuz yansıyacak bir etkendir.

[ilgiliicerik icerik_id=”16599″]

Bilişim Teknolojilerinin Faydaları

Bilişim teknolojilerinin en önemli faydası, uluslararası veri aktarımının dakikalara ve hatta saniyelere indirilmesidir. Muhteşem düzeyde hızlı bir şekilde tüm verilerin aktarımını sağlayarak, tüm teknoloji ve hizmet alanlarında insanların anlık haber ve hizmet almasının önünü açmaktadır.

Günümüzde gelişmiş ülkeleri incelediğimizde, bu teknolojinin bu ülkelerde üst düzeyde üretildiğini ve kullanıldığını görürken, geri kalmış ülkelerde ise bunun aksine bu teknolojinin üretimi bir yana kullanımında dahi büyük bir zayıflık olduğu gerçeğiyle karşılaşırız.

 • Her türlü üretim giderlerinin, minimize edilmesinde önemli rol oynar.
 • Başta kamu kurumları olmak üzere, aynı şekilde özel sektör kuruluşlarındaki çalışma verimini de ciddi oranda artırır.
 • Neredeyse sınırsız bir şekilde, genellikle anlık olarak istediğimiz bilgilere ulaşabilme imkânı sunması bilişim teknolojilerinin faydaları arasındadır.
 • Dünyada olup biten her şeyden, insanların saniyeler içinde haber almasını sağlar. Dünyanın bir ucunda yaşanan bir olay, diğer ucunda yaşayan insanlara saniyeler içinde iletilebilir.
 • Küresel rekabette yer alabilmek için, olmazsa olmaz gereksinimler arasındadır.
 • Üretim hatalarını en aza indirdiği gibi, daha nitelikli ürünlerin üretilmesine imkân tanır.
 • Özellikle yöneticilerin, vereceği kararların daha hızlı olmasını sağlayarak zamandan tasarruf sağlar.

Bilişim teknolojilerinin, günlük yaşantımızın her yerinde etkin bir şekilde faal olduğunu çok rahat görebilmekteyiz. Tarımın daha modern, kolay ve verimli yapılması, eğitimin daha nitelikli olması, hastalıkları iyileştirmek için kullanılan tedavi yöntemlerinin daha başarılı olması, ulaşım ve iletişim gibi aklımıza gelebilecek her alanda bu teknolojinin sayısız faydalarından bahsetmek mümkündür.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku