E-Devlet Nedir ? - Teknofeed.COM

E-Devlet Nedir ?

 E-Devlet Nedir ?
Okunuyor E-Devlet Nedir ?

Artan nüfus, nüfusa bağlı olarak artan ihtiyaçlar ve istekler bütünü beraberinde büyük kentleşme problemlerini meydana getirmektedir.. Artan nüfusa bağlı olarak artan ihtiyaçların giderilmesi zorlaşır, ancak giderilmesi konusundaki yetersizlik ülkeler için daha büyük problemler oluşturur. Bir bölgede nüfus artmış, hizmeti verecek insan sayısı azalmış ya da sabit kalmış ise hizmet sektörü sekteye uğrar ve ülkeyi sıkıntılı bir sürece götürür. Bu bağlamda verilebilecek en önemli örneklerden olan eğitim, sağlık ve barınma ihtiyacı gibi faktörler önemli olgular arasında yer almaktadırlar.

 

Nüfusun artmasıyla beraber eğitim ihtiyacını karşılayacak öğretmen, okul veya ekipmanın yeterli seviyede olmaması ciddi problemler yaratabilir. Başka bir örnekle açıklayacak olursak, hastanelerde hepimizin yaşadığı problemleri biliyoruz. Hemen hemen bütün hastaneler çok kalabalık, içeride doktorlar kiminle ilgineceğini şaşırıyor, hastalar desen bir o kadar sabırsız ve fazla…

tekno-feed-edevlet

Hal böyle olunca kavga gürültü hiç dinmiyor maalesef. Bu konuların çözüme kavuşturulmaması ya da sistematik çalışmaktan kaçınılması problemler yaratıyordu bildiğiniz üzere. Hastanelerde sıra kavgalarını önlemek, kargaşaya son vermek, adliyelerde, diğer kurumlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir sistem var. E-devlet sistemi…

 

Bu sistem üzerinden işlemlerinizi şube ya da kurumlara gitmeden tamamlayabileceğiniz ya da başlatabileceğiniz internet ortamından yapılabilecek faaliyetlerin bulunduğu platform… Hemen hemen çoğu kurumda yapabildiğimiz işlemlerin yanı sıra, saatlerce sıra beklediğimiz işlemleri de kolaylıkla halledebileceğimiz bir platform hemde… Ancak aralarında öyle bir imkan varki; en bilindik olanı yani E-Randevu sistemi. Özellikle sıkça hasta olanlar ya da gününü hastanelerde geçirenler oldukça sevinecek.

 

Nedir bu E-Randevu ?

 
İlginiz dahilinde olan bir kurum veya kuruluş ile işinizin olduğu güne en uygun saatte ya da kurumun en uygun olduğu gün ve saatte randevu alıyorsunuz. Hem gereksiz kalabalık yaratıp orada beklememiş, hem de işlerinizi daha planlı ve daha sağlıklı yapmış oluyorsunuz.

 

Yoğun olarak kullanımını hastanelerde görmüş olduğumuz bu sistem şuanda tamamen rayına oturmuş sayılmasa bile ülkemizin hemen hemen her ilinde kullanılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan "Hey Siri!" Komutu Artık Daha İşlevsel! başlıklı makalemizde apple, hey siri ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın