arama

Huawei, bilgisayar sektörüne giriş yapıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Emir Topaloğlu

Teknoloji dünyasında son zamanların en çok yükselen isimlerinden biri olan Çin merkezli telefon şirketi Huawei, ilginç bir atılımla telefondan sonra bilgisayar üreterek karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.Telefon üreticisi açısından baktığımızda oldukça iyi bir yere adını yazdırmış olan şirket Huawei, bizleri şaşırtarak dizüstü bilgisayar yani laptop sektörüne de adım atmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük üçünçü telefon üretici şirketi olan Huawei’in hakkında çıkan söylentiler gerçek ise karşımıza hibrid bir cihaz çıkabilir. Çin kaynaklı yazılan haberlere göre ünlü şirket, kendi dizüstü bilgisayarını üretmeye zaman kaybetmeden başlamak istiyor.

huawei-mediapad-10

BYD Electronics ekibi ile görüşme hâlinde olan Huawei, cihazın birleşim görevini bu ekibe verecek. Ünlü şirket dizüstü bilgisayarların üzerine ise Huawei logosunu ekleyerek laptoplarını satışa sunacak. Ardımızda bıraktığımız günlerde Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin patentini almış olduğu Matebook ismi ise ortaya atılan söylentileri doğruluyor gibi.

Huawei’nin çıkarması beklenen yeni dizüstü bilgisayarı Matebook, Windows 10 işletim sistemi ile çalışması bekleniyor. Hem dizüstü hem de tablet olarak kullanılabilecek olan dizüstü bilgisayar Huawei Matebook, telefon sektöründen böyle bir sektöre adım atmasının sebebi ise en büyük rakiplerinden biri olan Xiaomi’nin de bilgisayar sektörüne giriş yapmayı planladığından kaynaklandığı belirtiliyor. Bakalım bu iki şirket arasındaki rekabet, telefon sektöründeki rekabetten sonra bilgisayar sektöründe nasıl bir rekabet bizi bekliyor olacak.