Teknoloji Blogu

Shadowrun Returns – İnceleme

0

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; 1993 yılında,  ilk olarak Nintendo’nun SNES konsolunda yer alan Shadowrun yaklaşık 1 yıl sonra Sega Genesis için piyasada boy göstermişti. Yıllar sonra, 2007’de ise, oldukça farklı bir FPS temasıyla karşımıza çıkınca çoğu oyuncu gibi ben de oldukça şaşırmıştım. Bu şaşkınlığın tamamını olumlu olarak yorumlamam tabii ki yanlış olur zira bu değişim Shadowrun dünyasına yeterince yakışan ve bu dünyayı gerektiği kadar betimleyemeyen bir hava katmıştı. Günümüzde ise karşımıza Harebrained Schemes çatısı altında, “Shadowrun Returns” ismi ile çıktı ve durumu geçmiş yıllara rağmen oldukça iyi görünüyor. Gelin, “iyileştirilmiş” yapımı daha yakından inceleyelim.

shadowrun-returns-inceleme_

Shadowrun evrenine henüz girmeden önce, bir ırk seçimi yapmamız isteniyor. Başlangıçta seçebileceğimiz ırklar arasında -hepsini fazlasıyla tanıdığımız- Human, Elf, Dwarf, Orc ve Troll yer alıyor. Ve işin beni en çok heyecanlandıran yanı ise tüm bu ırkları eşsiz bir bilimkurgu evreninde deneyim edebilecek olmamız.
Oyunun içeriğinde, bir RPG‘nin olmazsa olmazı olarak bir yetenek ağacı da bulunuyor fakat bu ağaç gerçekten haddinden fazla başarılı bir durumda. Bu yetenek ağacından belli yetenekler almak için oyunun “Karma” adını verdiği puanlara ihtiyacımız var ve her bir yetenekten diğerine geçmek için bu karmalara ihtiyacımız var. Bazı yetenek ağaçlarının verdiği yetenekler daha kapsamlı olduğundan, diğerlerinden daha uzun ve zahmetli olabiliyor fakat aynı zamanda her yetenek ağacında belli bölgelerde açılan özel yetenekler söz konusu. Aynı zamanda oyunda 6 adet sınıf mevcut ve seçtiğimiz sınıfa göre yetenek ağacımızı belli bir yere kadar geliştirebiliyoruz. Bu size bir kısıtlama gibi gelmesin, her ırk ve sınıf ile istediğimiz yetenek ağacına ulaşma şansımız mevcut.
Ek olarak oyundaki senaryolar The Dead Man’s Switch ve Life on a Limb olmak üzere ikiye ayrılıyor ve yapımcılar tarafından bu senaryoların oldukça doyurucu olduğu söyleniyor.

shadowrun-returns-inceleme

Oyunun en çok merak edilen yanı ise tahmin edildiği üzere savaş sistemi. Diğer türlerden farklı olarak Shadowsrun’da ne sıralı sistem, ne de paldır küldür savaşa atlıyoruz. Bu iki sistemin adeta “karma”sı olan, action point isimli savaş sistemi bize oldukça oynanılabilirlik vaat ediyor.

shadowrun-returns-inceleme_1

Sonuç olarak Shadowrun Returns, hardcore RPG oyuncularına yeterli gelecek bir yapım gibi görünmese de; bizi bu konuda fazlasıyla tatmin edecek gibi duruyor. Özellikle senaryosu oldukça sağlam görünen bu yapımı denemenizi mutlaka tavsiye ediyorum…

WEB: http://goo.gl/o6ptah

Yapım: Harebrained Schemes
Dağıtım: Harebrained Schemes

Platform: PC, iOS, Android

“Shadowrun Returns” DEĞERLENDİRME

+Artıları: Diyalog zenginliği, dolgun senaryo, başarılı savaş mekaniği, çok sayıda bulmaca

-Eksileri: Oyuna ayak uyduramayan müzikler, oyuna etki etmeyen diyaloglar

8,0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et