Teknoloji Blogu

Akıllı Telefonunuz ile Bilgisayarınızı Açmanızın Yolu

Günümüzde hemen hemen herkeste akıllı telefon var bununla birlikte her akıllı telefonu olan insanın neredeyse tamamının da bilgisayarı olabiliyor. Bir de şimdi akıllı saatler çıktı. Bilgisayarınızı yıllardır şifreyle koruyabilirdiniz hala da öyle, Windows 98’den 2 gün sonra çıkacak olan Windows 10’a kadar. Fakat artık devir değişti. Geçmişte parmak izi sensörüyle de koruyabildiğimiz bilgisayarımızı artık akıllı telefonumuz ile de açabilirsiniz.

knock-teknofeed

En iyi kullanımı olan Mac ile iPhone kullanıcıları için çünkü Android ve Google’da kısıtlı işlem ve yavaşlık söz konusu olabiliyor ancak farklılık gösterebilmekte.

İlk olarak Mac ve iPhone ile başlayalım

  1. Mac ve iPhone, temel olarak telefonumuz ile uygulamayı kilitleyebilmek için Knock adlı uygulamaya ihtiyacımız vardır. Ardından ise Düşük Bluetooth enerjisiyle bunları eşleştirmek bizim işimizi hızlandırıcı bir hamle olacaktır. Ve eşleşmeden sonra telefonunuz ile Mac’inize yaklaştığınızda otomatik olarak açılacaktır. Knock adlı uygulamanın fiyatı 3,99$. Ek olarak TouchID ile de açabileceksiniz, çünkü telefonunuz oraya bağlı olacaktır. Telefonunuzu cebinizden çıkarmanıza gerek olmadan cebinizdeyken 2 kere vurmanız ile açılacağını söylemeyi unutuyordum, gerçekten cool bir sistem. Buyurun bu da videosu.

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/CyX8FfSKg04″]

Bu işlemleri Apple Watch üzerinden de yapabildiğiniz gibi tek farklılık TouchID olacaktır. Geri kalan işlemler aynıdır. Ancak indireceğinz uygulama adı MacID olacaktır bu sefer.

first-mobile-bluray

Android ve Google’da benzer bir sistem var fakat kontrolün daha çok sizde olduğunu hissediyorsunuz. Öncelikle SmartLock’ a sahip olmalısınız, ardından ise aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  1. Cihazınızın Ayarlar menüsünü açın.
  2. “Kişisel” bölümünün altında, Güvenlik‘e dokunun. Smart Lock özelliğini açtığınızdan emin olun. “Gelişmiş”in altındaGüven aracıları‘na dokunun ve “Smart Lock” özelliğinin Açık değerine ayarlandığından emin olun.
  3. “Ekran güvenliği”nin altında Smart Lock seçeneğine dokunun.
  4. Ekran kilidinizi girin. Önceden yapılmış bir ayarınız yoksa bir şifre, PIN veya desen ayarlamak için ekrandaki bilgi istemlerini izleyin. Smart Lock ayarlarınızı değiştirmek istediğiniz her seferinde bu ekran kilidini girmeniz gerekir.

ximg_55a8ab0ee5d0a.png.pagespeed.ic.UjEE9kKjtQ

Bir sonraki yapılacak işlem cihazın nasıl açılacağı, bluetooth ile yüz tanıma ile veya etrafında olduğunuz zaman dilediğiniz seçeneği seçebiliyorsunuz.

Windows işletim sistemi ile ilgili henüz böyle bir uygulamanın hazır olmadığını da belirtmek isterim. Geçmişten Proximity ile ve bluetooth yardımıyla yapılabiliyordu ancak bu kadar nazik ve kibar olmadığını parola yazmanın daha kolay olduğu bir hal almış vaziyette.

Sonuç olarak Apple ve Mac ile gerçekten aksamadan ve kolay bir şekilde çalıştığını gördüm. Aynı olay ChromeBook içinde geçerlidir bireysel deneme yapamadık ChromeBook olupta deneyenlerden yorumlarınızı bekliyoruz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku