Teknoloji Blogu

Apple Ekran Üstü Parmak İzi Sensörü Patenti Aldı

Apple, gelecekteki bir iPhone’da ekran içi tarayıcı için kullanılabilecek bir optik parmak izi sensörü patentini aldı, ancak bu teknolojiyi çalışırken görmek için beklememiz gerekmiyor. Yeni verilen patent, Apple’ın gelecekteki akıllı telefonlarında ne tür bir biyometrik güvenlik yöntemi kullanacağı ve Face ID’nin kullanıcı kimlik doğrulaması için güvendiği tek sistem olmayacağı yönündeki spekülasyonlarla ilgili sürekli sorulan sorular arasında geliyor.

Parmak İzi Sensörü

Apple Parmak İzi Sensörüne Önem Veriyor

Apple’ın birkaç yıl önce iPhone X ile sunduğu yüz tanıma sistemi Face ID’de sorunlar ortaya çıkmıştı. Apple, o zaman, iPhone ve iPad ana düğmesine yerleştirilen parmak izi sensörü Touch ID’den daha doğru ve güvenliydi. Yüz Kimliği, iPad Pro’ya da yayıldı, ancak yine de Dokunma Kimliği’nin hala bazı kalıntıları var. Örneğin Apple’ın daha uygun fiyatlı iPad modelleri hala parmak izi sensörüne güveniyor. Şimdi, bu son patent, Apple’ın tamamen parmak izi vermekten vazgeçmediği fikrini iki katına çıkardı.

Android Telefonlarda Daha Önceden Kullanıldı

Bazı Android akıllı telefonlar, kullanıcıların ekrana karşı parmaklarına basabilecekleri ve cihazın kilidini kaldırabilecekleri ekran biyometrik sistemleri için bu tür sensörleri kullandılar. Diğer avantajların yanı sıra, genel cihazın önünü daha fazla kaplayan daha büyük ekranlar için buna izin verilir. Aynı şeyi elde etmek için diğer sistemler, optik sensörler yerine ultrason kullanıyor; Örneğin Qualcomm, bu ayın başlarında ultrasonik parmak izi çözümünün daha yeni bir sürümünü ortaya çıkardı.

Beklenmedik bir şekilde, Face ID’nin yörüngesine bakıldığında, Apple’ın 2020 iPhone’da bir dokunmatik Touch ID algılayıcı kullanacağı konusunda bir dedikodu var. Parmak izi sistemi, Face ID’yi değiştirmek yerine, sırayla çalışacak şekilde kaynak önerdi. Ekranın oldukça küçük bir kısmına parmak ucuna basmaya dayanan mevcut optik parmak izi sensörlerinden farklı olarak, içeridekiler Apple’ın çok daha geniş bir alanda çalışan ekran içi bir çözüm bulduğunu söylüyor.

Bu optik parmak izi sensörü çalışmasının gerçek dünya işaretleri, en azından Apple’a göre zaten aramızda. 16 inçlik yeni MacBook Pro’daki Touch ID sensörünün (artık Dokunmatik Çubuktan ayrı) bu yeni optik sensörü kullandığını gösteriyor.

Ekrandaki parmak izi sensörlerinin elbette yalnızca iPhone ve MacBook’un ötesinde yararlı olabileceği başka yerler de var. Ekranda bulunan parmak izi sensörlü bir Apple Watch, örneğin mevcut PIN tabanlı sistemden daha kolay güvenlik sağlar.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku