Teknoloji Blogu

Netflix Shameless Nasıl Bir Dizi? Neden Farklı?

Netflix Shameless, 9 Ocak 2011 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlayan ve 8 sezondur reytinglerden düşmeyen aile temalı bir Amerikan dizidir. Senaristliğini John Wells, yönetmenliğini Christopher Chulack ve Paul Abbott projesini üstlendiği dizi Emmy dahi birçok ödülle layık görülmüştür.

Netflix Shameless Neden Farklı

Senelerdir yüksek reyting almasının bir sebebi de dizideki karakterlerin ayrı ayrı şahane, sıcak ve aynı zamanda deli dolu oluşları diyebiliriz. Resmi olarak Showtime kanalında yayınlanan Shameless dizisi izlenme oranı arttıkça dizi içindeki karakterler de ün sahibi olmaya başlamıştır. Showtime haricinde Türkçe olarak Netflix platformu üzerinden de diziyi izleme şansına erişebilirsiniz, ancak şuan için sadece 6 sezonu Netflix‘te bulunmakta. Bunun nedeni olarak, lisans anlaşmaları olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir örnek verecek olursak, Vikings dizisi de oldukça az bölüm ile Netflix’te bulunmakta şuanda.

Netflix Shameless

Popüler Dizi Shameless Konusu

Chicago’nun varoş bir semtinde geçen dizinin konusuna gelirsek basitçe; alkol bağımlısı bir babanın 6 çocuğu ile yaşadığı –ki bazen eve uğramadığı gibi sürekli başını derde sokan aykırı bir babadan bahsediyoruz, yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Cinsellik, eşcinsellik, uyuşturucu, alkol ve benzeri öğeler içinde barındırıyor. İlk olarak İngiltere versiyonu 2004-2013 arasında yayımlandı. İngiliz versiyonundan daha çok Amerikan yapımı olan daha çok rağbet gördü. Dizi oyuncularından sorumsuz ve alkolik baba karakterini canlandıran William H. Macy yani dizideki adıyla Frank Gallagler, çoğu zaman Kev’in barmenlik yaptığı Alibi adındaki barda geçirir.

Ara sıra iyiliği tutsa da ‘’utanmaz’’ kelimesi sanki onun için yaratılmış bir kelime. Yine dizide Frank babanın en büyük kızı olan Fiona (Emmy Rossum) bütün kardeşlerine bakan, evi çekip çeviren ve çoğu zaman erkek delisi büyük abla rolündedir. En büyük sorunu sürekli belayı üzerine çekmesidir ki evdeki herkes de bela içindedir. Evin büyük oğlu Lip (Jeremy Allen White) serseri ama zeki, para kazanma yöntemleri arasında başkası yerine sınava girmek olan Lip zekası sayesinde MIT’ye girmiştir. Jeremy’nin Shameless sayesinde gerçek hayatta ünü artmıştır. Carl Gallagher (Ethan Cutkosky) ailenin en eğlenceli ve sevimli üyesidir.

Dizide karakterini bozmayan ender kişilerden olan Carl, 8 sezon boyunca izleyicilerin gözü önünde büyüdü. Ailenin 2. büyük erkek çocuğu olan Ian Gallagher (Cameron Monaghan) eşcinsel karakteri canlandıran ve deniz kuvvetlerine girmek için abisinin kimliğini kullanan asker kaçağı olduğu için geri döner. Annesi Monica gibi bibolar hastasıdır. Ailenin 4. çocuğu olan Debbie Gallagher olarak da bilinen Deborah, sadık her şeye rağmen babasını karşılıksız seven bir karakterdir. Aklı başında olduğu için komşu çocukları ve Shameles ailesinin en küçük çocuğu olan Liam’ı ona emanet ederler. Liam’ı ten rengi sebebiyle Frank’ın çocuğu olmadığı idda edilse de Liam Frank’ın çocuğudur. Kevin Ball (Steve Howey) ve Veronica Fisher (Shalona Hampton) Gallagher ailesinin en yakın komşusudur. Aliba adında bir barda çalışırlar ve en sık müşterisi daha önce de söylediğimiz gibi Frank’tır.

Ahlak takıntılarımızı, homofik ve toplumsal yaşamda aradığınız standart ilkeleri geride bırakmanızı sağlayacak bi dakika ya bu nasıl olur dediğiniz ilişkileri bu dizide görebilirsiniz. 8. sezon diğer sezonlara göre Shameless ailesinin tüm karakterleri bireyselleştiği için izleyicilerin ekranda görmek istediği kaos ve eğlence biraz azalmıştı. 9. Sezonu daha eğlenceli geçecek gibi gözüküyor. Eylül ayında girecek olan yeni sezon için şimdiden iyi seyirler.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku