arama

Fibernet Nedir ? İşte Fiber İnternet Hızları

Her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmak için internet hızlarının yüksek olması gerekmekte. Fibernet teknolojisinin bizlere neler sunduğunu bu yazımızda biraz inceleyelim.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Sercan Aktay Sercan Aktay

Fibernet nedir? sorusunu sormadan önce bu teknolojinin ortaya çıkış amacından bahsedelim. İnternet hizmeti sunan firmalar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte altyapılarını güçlendirmeye başladı. Altyapının güçlendirilmesi yalnızca teknolojinin gelişmesiyle değil, internet kullanıcılarının da büyük bir ölçüde artış göstermesi ile ilişkili idi. Gelişme konusunda geride kalan ülkeler internet kullanıcılarının bu denli artması sebebi ile ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. ADSL adı verilen internet teknolojisi ülkemizde internet kullanıcı sayısının 10 milyonlarla telafuz edilebilecek rakamlara ulaşması sebebiyle yeni internet teknolojisi olan fibernet gündeme geldi. Devlet tarafından desteklenen fibernet, ADSL ile arasındaki hız farkını göstererek büyük bir kullanıcı kitlesini kendisine çekmiş ve artık ADSL hizmeti sunan internet servis sağlayıcı firmaların tamamı fibernet altyapısına ufak adımlarla geçiş yapmaya başladı.

Fiber Optik Kablolar İle Yüksek Hız

ADSL deki gibi telefon kabloları kullanmayan fiber internet teknolojisi “fiber optik” yani yeni nesil kablo kullanmaktadır. ADSL de telefon kabloları kullanılmakta ve iletişim hızına bağlı olarak internete girilmektedir. ADSL de vaad edilen internet hızını kullanıcının tam anlamıyla alması için ADSL hizmetinin sağlandığı merkeze olabildiğince yakın olması gerekmektedir. ADSL kullanıcısı merkeze ne kadar uzak ise internet hızı o kadar düşecek ve uzaklığa doğru orantılı olacak şekilde bağlantı bir o kadar gevşeyecektir.

Yeni nesil kabloların döşenmesi ile hayatımıza giren fibernet, ADSL de yaşanan bu sorunları tamamen yok etmektedir. Altyapının döşenmesi ile birlikte her apartman boşluğuna switchler yerleştirilmiştir. Bu switchler ADSL deki merkez görevini görmektedirler yani her apartmanda bu switchler ayrı bir merkez görevi görmektedirler. Switch apartmandaki her internet kullanıcısına aynı oranda internet paylaşımını sağlamaktadır ve böylelikle internet hızında herhangi bir düşüşün önüne geçilmiş olunur.

1000 Megabit Hızlara Ulaşmak Mümkün

Fibernet, yeni nesil kabloları ile birlikte aşırı yüksek hızda internet hizmeti sağlamaktadır. Alışılagelmişin dışında hız vaad eden bu internet teknolojisinin hızı 1000 megabite kadar ulaşabilmektedir ve dileyen kullanıcılar bu hızdan faydalanabilmektedir. Ülkemizde hala 1 – 2 megabit hızındaki ADSL teknolojisini kullanmakta olan internet kullanıcıları mevcuttur. 1000 megabit internetin hızını tam olarak algılamanız açısından bahsettiğimiz 1 megabit internet kullanan bireylerden örnek verelim. 1 megabit internet kullanıcısı bir filmi 60 dakikada indiriyor ise 1000 megabit internet hizmeti alan başka bir kullanıcı aynı filmi 3.6 saniyede indirecektir. Bu oldukça absürt bir orandır ve teknolojide yeni bir döneme girdiğimizin habercisidir.

Ülkemizin hemen hemen her şehrinde fiber optik kablo döşemek adına altyapı çalışmaları yapılmaktadır. Her geçen gün bir hane daha fibernet teknolojisine kavuşmaktadır ve ileride neredeyse tüm internet kullanıcıları tamamen fiber internet teknolojisinden yararlanacaktır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER