Teknoloji Blogu

Klavyede Teta İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede teta işareti nasıl yapılır sorusu, tıpkı sigma işareti gibi yaygın bir şekilde kullanılmakta ve klavye üzerinde yazı yazarken simge eklemek isteyen bireyler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Yunan alfabesinde yer alan teta, kimi zaman Word dosyalarında kullanılması gereken bir semboldür. Zira bu sembol, ayrıca matematik formüllerinde de yer alabilmektedir.

Teta İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Teta işareti klavyede nasıl yapılır sorusu, üst karakterler arasında yer almayan “Ɵ” simgesini yazılarına eklemek isteyen bireylerce merak edilmektedir. Teta sembolü, her ne kadar klavyede bulunan üst karakterlerde yer almasa da, yazılara eklenebilmektedir. Bu noktada bilgisayar klavyesinde yazı yazarken  “Ɵ” sembolü eklemek için yapılması gerekenler aşağıdaki listede açıklanmaktadır.

  1. İlk olarak bilgisayarınızda yeni bir Word dosyası açınız.
  2. Açtığınız Word dosyasının üst panelinde yer alan “Ekle” butonuna tıklayınız.
  3. “Ekle” panelinin sol kısmında bulunan “Simge” seçeneğine basınız.
  4. Bu işlemin ardından karşınıza bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinde Ɵ sembolüne tıklayarak yazınıza teta işaretinin eklenmesini sağlayabilirsiniz.
  5. Eğer listede teta işaretini bulmak ile uğraşmak istemiyorsanız, “Simge” seçeneğinin altında yer alan “Tüm Simgeler” yazısına tıklayınız.
  6. Karşınıza çıkan panelde boş kısma “019F” yazmanız durumunda karşınıza sadece teta işareti çıkacaktır. O sembole tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Teta simgesini Word dosyasında kullanmayacak bireyler ise, aynı işlemleri uygulayarak Word dosyası açmalı ve Ɵ sembolüne ulaşmalıdır. Daha sonra bu sembolü kopyalayarak bilgisayarınızda istediğiniz yazı alanına yapıştırabilirsiniz. Bu sayede Ɵ sembolünü yalnızca Word dosyalarında değil, tüm alanlarda kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

Alfa İşareti Klavye

Alfa işareti klavye, tıpkı beta ve teta sembolleri gibi sıkça kullanıldığı için araştırma konusu olmaktadır. Klavyenizde alfa sembolü yapmak için yapmanız gereken adımlar, teta sembolü yaparken izleyeceğiniz adımlar ile benzer olmaktadır. Word dosyasında “Tüm Simgeler” kısmına giriş yaparak alfa sembolünü kolayca bulabilirsiniz. Eğer liste içerisinden daha kolay bir şekilde alfa sembolünü bulmak istiyorsanız, “Tüm Simgeler” panelinin arama çubuğuna “03B1” yazabilirsiniz.  Bu sayede karşınıza direkt olarak alfa sembolü çıkacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku