Teknoloji Blogu

Bilgisayarda Shift Tuşu Hangisi? – Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Bilgisayarda Shift tuşu nedir ve shift tuşu ne işe yarar sorusu, bilgisayar klavyeleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen bireyler tarafından merak edilmektedir. Shift tuşu, bilgisayarlarda 2 tane bulunan ve bazı işlemlerin daha kısa yoldan halledilmesini sağlayan bir görev tuşudur.

Alt tire işareti nasıl yapılır?

Shift Tuşu Nedir?

Shift tuşu nedir sorusuna yanıt arayan bireyler, bu tuşun bilgisayar klavyesinde yazı yazarken kolaylık olması için eklenmiş ve bazı kombinasyonlar ile farklı şekillerde kullanılabilen bir tuş olduğunu bilmelidir. Shift tuşu, bilgisayar kullanımını büyük ölçüde kolay hale getirmektedir.

Shift tuşu, her bilgisayarda 2 tane bulunmaktadır. Sağ ve sol olmak üzere iki kenarda bulunan shift tuşları birbirinin yerine kullanılabilmekte ve tamamen aynı özelliklere sahip olmaktadır. Bir klavyede iki adet aynı göreve sahip tuş olmasının sebebi ise, insanların klavyede her iki eliyle de bu tuşu kullanabilmesini sağlamaktır. Zira bu tuşların biri sağ tarafta diğeri ise klavyenin solunda bulunmaktadır.

shift tuşu

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu ne işe yarar sorunu soran bireyler, bu tuşun birden fazla görevi olduğunu bilmelidir. Aşağıdaki listede shift tuşunun kullanım alanları belirtilmektedir.

  • Yazı yazarken bir harfi büyük yazmak istiyorsanız shift tuşuna ve yazmak istediğiniz harfe aynı anda basmanız yeterlidir.
  • Eğer klavyenizi büyük harfler ile kullanıyorsanız, ancak bir harfi küçük yazmak istiyorsanız, shift tuşuna ve istediğiniz harfe aynı anda tıklamalısınız.
  • Eğer rakam tuşlarının üstünde yer alan sembolleri kullanmak istiyorsanız, shift ve rakama tıklayarak üst karakterler ile klavyede yazı yazabilirsiniz.

Shift Tuşu Nerede?

Shift tuşu nerede sorusunu yönelten pek çok birey bulunmaktadır. Klavye kullanmaya alışma sürecinde sürekli diğer tuşlar ile karıştırılan shift, daha önce de belirtildiği gibi klavyenin iki tarafında yer almaktadır. Shift tuşunun yerleri şu şekildedir:

  1. Sağ tarafta yer alan shift, Enter tuşunun hemen altında yer almaktadır. Yön tuşları ile enter tuşu arasındaki boşlukta yer alan ok işaretli tuş Shift olmaktadır.
  2. Sol tarafta yer alan shift tuşu ise Caps Lock tuşu ile Ctrl tuşu arasında bulunmaktadır. Shift tuşunun üzerinde ok işareti bulunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku