arama

Wi-Fİ Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wi-Fi şifrenizi güvenliğiniz için belirli aralıklarla değiştirmenizi öneriyoruz, peki nasıl yapılacak şifre değiştirme işlemleri ? İşte çok basit bir kaç işlem ile sizde güvenliğinizi arttırabilirsiniz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Sercan Aktay Sercan Aktay

Kablosuz bir internet kullandığınız zamanlarda diğer kişilerin internet bağlantılarından yararlanmamaları amacıyla zaman zaman şifre değişikliğine gidilebilecektir. Wi-Fi şifre değiştirme işlemleri de tamamen kolay bir biçimde gerçekleşmekte olup; sadece Wi-Fİ’ye bağlı olan bir bilgisayarın olması da bu işlemi gerçekleştirmek için yeterli olarak görülmektedir. Kablosuz ağlarda değişiklik yapmak isteyecek olan kişilerin izleyeceği yollar da pek fazla kapsamlı olmamakla beraber bu konuda da kısa süreli bir işlem yapmak yeterli olacaktır.

Wi-Fi Şifresi Değiştirme İşlemi

Wi-Fi şifresini değiştirmek istediğinizde yapmanız gereken ilk şey modeminizin ara yüzüne bağlanmak olacaktır. Tarayıcınıza girerek 192.168.1.1 ip adresine giriş yapmanız gerekmekte, bunu herhangi bir tarayıcı üzerinden yapmanız mümkün olacaktır. Belirtilen İP adresi ise modem markalarına göre değişiklik göstermektedir. Modeminizin kullanıcı adı ve şifresini girerek modem ara yüzüne ulaştığınız anlarda modem üzerinden herhangi bir değişiklik yapmak daha da kolay bir hale gelecektir. Modem ara yüzüne girdikten sonra da “Kablosuz” bölümüne giriş yapabilirsiniz. Buradan da “kablosuz Ağ Adı(SSID)” seçeneğini tıklayarak şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Kablosuz modem ara yüzüne girerek Wi-Fi şifre değiştirme işleminin yanı sıra diğer tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bunun yanında da ayarlarda da değişikliğe giderek daha fazla performans bekleyebilirsiniz. Fakat çok fazla kurcalamamakta fayda var aksi halde internet erişiminde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İnternet bağlantılarını kontrol etmenin yanında modem ismini değiştirmek de bu kısımdan yapılabilecektir. Bu sayede de internetin daha sağlıklı bir biçimde kullanılması adına modem ara yüzüne giriş yapmaları yeterli bir durum olarak da görülmesi sonucu ortaya çıkacaktır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER