Teknoloji Blogu

Veri İşleme İzni Nedir? Nasıl İptal Edilir? (Tüm Firmalar İçin)

Vodafone veri işleme izni iptali – Turkcell veri işleme izni iptali nasıl yapılır? Sorularına cevap vermeden önce , son yıllarda sıkça rastladığımız “veri işleme izni nedir?” sorusunun cevabı: sizin kullanım verilerinizi ölçen ve bunu başka firmalara satan bir sistem olarak tanımlanır. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi servis sağlayıcılarının tüm kullanıcıları üzerinde uyguladığı bu sistem ile, kullanım verileriniz analiz edilerek bir sisteme aktarılıyor ve verilerinizi diğer firmalara da açık hale getirilmiş oluyor.

 

Veri İşleme İzni İptali Nedir?

“Hiç bir yere vermediğim telefon numaramı nereden bulunuyor?” sorusuna da cevap olacak bu anlatımımız, firmalarının masum bir şeymiş gibi nitelendirdiği ancak sizden habersiz paylaşımların yapıldığı “Veri İşleme İzni” olayını nasıl kapatabileceğinizi öğreteceğiz.

GSM operatörleri; sizin internet kullanımlarınızı takip eder, telefon numaralarınızı reklam amaçlı firmalara satar. Peki veri işleme iznini kapatmak istersek ne yapmamız gerekir? Detayları yazımızın devamında sizler için bir araya getirdik.

vodafone veri işleme izni iptali
Vodafone Kişisel Veri İşleme İzni Kapatma

Vodafone Veri İşleme İzni İptali Nedir?

Vodafone veri kullanım izni iptal etmek, sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gerekenler:

  • VAZGEC yazarak 4000′ e kısa mesaj göndererek vodafone veri işleme iznini iptal edebilirsiniz. 
  • Artık bu işlem sonrasında sürekli reklam mesajları almaktan ve numaranızın farklı platformlarda paylaşılmasından kurtulacaksınız. 
turkcell veri işleme izni iptali
Turkcell veri işleme izni iptal etme

Turkcell Veri İşleme İzni İptali Nasıl Yapılır?

Turkcell veri işleme izni nedir? sorusuna kısa bir yanıt vermek gerekirse: bilgilerinizi analiz ederek size karşı en uygun teklifler ve avantajlar hakkında bilgi vermek için veri işleme izni mevzuatı gereği, kullanıcılardan alınması gereken izindir.

Turkcell Veri İşleme İzni İptal Etme Adımları

  1. Öncelikle telefonunuzdan mesajlar kısmına giriş yapın.
  2. Daha sonra IPTAL IZIN yazıp 2222‘ye göndererek Turkcell için “veri işleme iznini” iptal edebilisiniz.
  3. Bir süre sonra size bilgilendirme gelecek ve artık iptal işlemi gerçekleşmiş olacak.

Not: İptal işleminden sonra size tekrar aşağıdaki gibi mesajlar gelebilir. Gelen mesajları onayladığınız takdirde yeniden veri işleme izni vermiş olursunuz.

Turkcell, veri işleme iznini iptal ettikten sonra çıkan fırsat


TTNET LOGO

Turk Telekom Veri İşleme İzni İptal Etme

Türk Telekom veri işleme izni ile internet kullanımlarınız analiz edilerek diğer firmalara paylaşılır. Bu durumu bir sms ile iki dakikada iptal edebilirsiniz.

  1. Türk Telekom Grup Abonelik Bilgileri (Veriİşleme İzni‘nizi iptal etmek istiyorsanız IPTAL yazıp 8070’e ücretsiz olarak mesaj gönderebilirsiniz.

Gezinti.com servisi nedir? “Veri İşleme İzni” ile alakalımıdır?

Gezinti.com servisi, TTNET ve PT Reklam ortaklığında servis edilen, internet kullanımlarınızı takip edip; ilgili firmalara reklam amaçlı satılan bir sistemdir. Bir ara sıkça görülen, ancak bir çok kullanıcı tarafından hala farkedilmeden kullanılan Gezinti servisini aşağıda ki yöntemi takip ederek kapatabilirsiniz.

Gezinti.com'u kapatma

http://www.gezinti.com/hesabim adresine girerek, sağ taraftaki “İnternet hattı için Gezinti” butonunu KAPALI’ya getiriniz.

 

Veri işleme izini ni iptal ettikten sonra firma sizlere çeşitli fırsatlar sunarak, veri işleme iznini tekrardan açmanızı isteyebilir. Buna aldırış etmeyiniz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku