arama

Veri İşleme İzni Nasıl İptal Edilir? (Tüm Firmalar İçin)

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Anıl Güzel

Son yıllarda sıkça rastladığımız “veri işleme izni” sizin kullanım verilerinizi ölçen ve bunu başka firmalara satan bir sistem. TTNET, Turkcell, Avea ve Vodafone gibi servis sağlayıcılarının tüm kullanıcıları üzerinde uyguladığı bu sistem ile, kullanım verileriniz analiz edilerek bir sisteme aktarılıyor ve verilerinizi diğer firmalara da açık hale getirilmiş oluyor.

“Hiç bir yere vermediğim telefon numaramı nereden bulunuyor?” sorusuna da cevap olacak bu anlatımımız, firmalarının masum bir şeymiş gibi nitelendirdiği ancak sizden habersiz paylaşımların yapıldığı “Veri İşleme” olayını nasıl kapatabileceğinizi öğreteceğiz.

TTNET için “Veri işleme izni” nasıl kapatılır?TTNET LOGO

TTNET veri işleme izni ile internet kullanımlarınız analiz edilerek diğer firmalara paylaşılır. Bu durumu TTNET Tek Şifre hesabınız ile iki dakikada iptal edebilirsiniz.

TTNET Tek Şifre nedir?

TTNET ve alt yapısında ki hizmetleri ile ilgili online işlemler yapmanızı yarayan sistemdir. Tek Şifreyi, TC Kimlik No ve TTNET’e kayıtlı e-posta adresiniz ile kısa sürede alabilirsiniz.

“Veri İşleme İzni” nasıl kapatılır?

TTNET Tek Şifre panelinden, e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, Anasayfa > Kullanıcı İşlemleri > Veri İşleme İzni sayfasına girerek “izin vermiyorum” seçeneğini işaretleyip Onay butonuna tıklayınız.

TTNET Veri İşleme İznini Kapatma

TTNET Veri İşleme İznini Kapatma

Gezinti.com servisi nedir? “Veri İşleme İzni” ile alakalımıdır?

Gezinti.com servisi, TTNET ve PT Reklam ortaklığında servis edilen, internet kullanımlarınızı takip edip; ilgili firmalara reklam amaçlı satılan bir sistemdir. Bir ara sıkça görülen, ancak bir çok kullanıcı tarafından hala farkedilmeden kullanılan Gezinti servisini aşağıda ki yöntemi takip ederek kapatabilirsiniz.

Gezinti.com'u kapatma

http://www.gezinti.com/hesabim adresine girerek, sağ taraftaki “İnternet hattı için Gezinti” butonunu KAPALI’ya getiriniz.

Turkcell için “Veri işleme izni” nasıl kapatılır?

Turkcell Logo

GSM operatörleri; sizin internet kullanımlarınızı takip eder, telefon numaralarınızı reklam amaçlı firmalara satar. Veri işleme iznini kapatmak için:

IPTAL IZIN yazıp 2222‘ye göndererek Turkcell için “veri işleme iznini” iptal edebilisiniz.

Turkcell, veri işleme iznini iptal ettikten sonra çıkan fırsat

Veri işleme izinini iptal ettikten sonra firma sizlere çeşitli fırsatlar sunarak, veri işleme iznini tekrardan açmanızı isteyebilir. Buna aldırış etmeyiniz.

Avea için “Veri işleme izni” nasıl kapatılır?

Avea Logo

FIRSAT IPTAL yazıp 5008‘e göndererek kapatabilirsiniz.

Vodafone için “Veri işleme izni” nasıl kapatılır?

Vodafone Logo

VAZGEC yazıp 4000‘e göndererek kapatabilirsiniz.