Teknoloji Blogu

iPhone’nun Pilini Daha Uzun Kullanmak

maksimum-pil-omru

Akıllı telefonun hayatımıza girmesiyle cihazların pil sorunları da hayatımıza girmeye başladı. Sürekli kullanımda maksimum 10-12 saate kadar dayanan pil ömrünü nasıl attıracağınıza dair bilgileri sizin için derledik.

Ekran ışığını kendinize göre ayarların

ekran-isigi-ve-parlaklik

iPhone’larda her ne kadar “otomatik parlaklık” ayarı olsada, ekran parlaklığını rahat görebileceğimiz şekilde ortaya doğru çekebiliriz.

Wi-Fi ve 3G ayarları

wifi-ve-hucresel

Akıllı telefonların en büyük gereksinimlerinden birisi olan interneti kullanmadığımız zamanlar da açık tutmamak pil ömrü için daha olumlu olabilir. Gereksiz yere çalışan Wi-Fi ve Hücreseli kullanmadığınız zamanlarda kapatabilirsiniz.

Arka planda uygulama yenileme

Sizden habersiz arka planda çalışan uygulamaları kapatarak, pil ömrüne katkıda bulunabilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalar sürekli kendini günceller ve pilinizi aşırı tüketebilir. Kapatmak için Ayarlar > Genel ve Arka planda Uygulama Yenile’ye girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Konum Servisleri

konum-servisleri
Konum servisleri ile uygulamalar mevcut konumuza erişerek kendilerine veri toplayabilirler. Facebook, Swarm ve Hava Durumu gibi uygulamalar sürekli bu özelliği kullandığı için pili yok kere azaltabilir. Konum servislerini tümüyle kapatmak yerine Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsünden gereksiz gördüğünüz uygulamaları “Asla” olarak işaretleyebilir ve bir çoğunu da “kullanırken” olarak işaretleyebilirsiniz.

iCloud Drive

icloud-drive

iCloud Drive cihazınızda ki yedekleri toplayan Apple servisidir. Bir bulut depolama sistemi olan iCloud Drive, cihazınızda ki fotoğrafları, mailleri ve çeşitli dökümanları yedeklemek için bünyesinde tutar. Bu özelliği kapatarak, pilinize ufakta olsa katkıda bulunabilirsiniz.

Mailler

yeni-verileri-al

Sürekli kendini yenileyen mail alımlarını kapatmak pil ömrünüze büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. İnternetinizi ve haliylede pilinizi yoran “Yeni veri al” özelliğini “Elle” şeklinde düzeltebilirsiniz.

Bildirimler

bildirimler

Önemli uygulamaların haricinde size bildirim veren uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Ayarlar > Bildirimlere girerek gereksiz gördüğünüz uygulamalara tıklayarak “bildirimlere izin ver” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Pil sağlığını korumak

Cihazınızı uzun yıllar kullanabilmek için iPhone’u sürekli şarjda bırakmayınız. Akşamdan şarjda takılı bıraktığınız iPhone’nunuz zamanla pil sağlığını yitirebilir. Bunu önlemek için piliniz %20’den aşağı indikten sonra şarj ediniz ve %100’e ulaşınca çıkarınız. iPhone’u sürekli şarjda kullanmak ve pili yarım doldurup çıkarmak ileri ki yıllarda pilin daha çabuk tükenmesine yol açabilir.

 

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku