Teknoloji Blogu

Teminat Mektubu Nedir?

0

İş dünyası ile yakından ilgiliyseniz teminat mektubu kavramını da sıklıkla duymuşsunuzdur. Genellikle ihalelerde ya da çeşitli projelerde sıklıkla kullanılan bu kavram günümüzde finans ile ilgili olan her alanda adından söz ettirmeye başladı. Çünkü mal alım satım işlemlerinde teminat mektuplarından daha fazla istifade edilmeye başlandı ve bu durum da beraberinde ticari ilişkilerde söz konusu belgenin yani teminat mektubunun çok daha önemli bir form kazanmasını getirdi. 

Teminat mektubu aslında yazılı bir metindir. Bu metinde de bir tutar yazılı olur ve bu tutarın garanti olduğu yönünde bir anlam taşır. Elbette bu mektubun belirli kıstaslar doğrultusunda hazırlanmış olması gerekiyor. Bir başka deyişle bazı önemli bilgilerin mutlaka bu belgeye eklenmiş olması istenir. Örneğin teminatın süresi bunlardan biridir. Ancak bu durum teminatın süreli olması durumunda geçerlidir. Teminatın süresiz olması durumunda ise belirli bir sürenin yazılı olması istenmez ve buna gerek duyulmaz. 

Teminat Mektubu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde teminat mektubu sorgulama işleminin artık son derece kolay bir şekilde yapılabildiğini belirtebiliriz. Bunun pek çok farklı yolu bulunuyor ve bu yollar arasında en kolay olanı da rotanızı öncelikle Findeks internet sitesine çevirmenizdir. Çünkü bu internet sitesi üzerinden sadece saniyeler içerisinde herhangi bir teminat mektubunun geçerli olup olmadığını ya da güncel olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz. Dolayısıyla ekstra bir işlem yaparak gereksiz bir zaman kaybı yaşamanıza da gerek kalmıyor. 

İhtiyacınız olan bilgiyi anında karşınızda görebiliyorsunuz ve buna göre ticari eylemlerinize ya da işlemlerinize devam edebiliyorsunuz. Bu arada Findeks internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemi ile elde edebileceğiniz bilgiler bunlarla sınırlı değil. Sizin için önemli olabilecek pek çok farklı bilgiye de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere şu örnekleri verebiliriz: 

  • Muhatap
  • Lehtar
  • Vade bilgisi
  • Vade tarihi
  • Düzenlenme tarihi
  • Mektubun orijinal tutarı
  • Mektup bakiyesi
  • Bankanın adı
  • Şubenin adı
  • Sorgunun tarihi

Konuya dair daha detaylı bilgi almak ya da teminat mektubu sorgulama işlemini hemen yapmak için Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan FreeHand'de Daire Etrafına Yazı Yazmak (Video) başlıklı makalemizde dönen yazı yazmak, freehand ve freehand de daire içine yazı hakkında bilgiler verilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et