Teknoloji Blogu

Türkçe Öğrenmeyen Yazı Fontu Kalmasın

Muhtemelen hepimiz çeşitli grafik programlarını kullanırken özel bir font kullanıyorsak ve bu fon’un içerisin de Türkçe karakter desteği bulunmuyorsa malum yola yani, diğer yazı fontların da ki çengelleri yada noktalama işaretleri gibi karakterler yardımı ile günü kurtaracak çözümler üretiyoruz. Peki ama bir web sitesi tasarımında yazılarımız da özel bir font kullanmak istersek o zaman ne yapabiliriz, doğal olarak kullandığımız yazının içerisin de “ı İ ş Ş ö Ö ü Ü ğ Ğ” geçecek ve otomatik olarak sistemimiz sesli harflerimize belirlediğimiz başka karakterleri kullanacak ve ortada gerçekten hoş görünmeyen bir tablo ile karşılaşmaktayız.

Bilindiği gibi bazı uygulamalar ile web sitelerimize özel fontlar uygulamamız günümüzde kolay bir hal alıyor @fontface, Cufon, ve benzeri uygulamalar ile işlerimiz oldukça kolaylaşıyor ve harika görsellikteki yazı fontlarını kolaylıkla web sitelerimiz’de kullanabilemiz kolaylıkla mümkün oluyor.

font

Hemen hemen her yerde ücretsiz olarak sunulan birbirinden güzel yazı fontlarına sahip olmamız kaçınılmaz fakat genellikle bu ücretsiz fontlar Türkçe desteği sunmadıkları içim web tasarımlarımız da pek tercih edilemiyor sadece grafik ortamında pratik çözümler üreterek faydalanabiliyoruz. Bugün sizlere bu içerisinde Türkçe karakterleri aktif edilmemiş bir yazı fontunu nasıl kendimize göre kolayca düzenleyebileceğimiz bir programdan bahsetmek istiyorum deneyenler ve kullananlar kesinlikle vardır denemeyen ve kullanmayanlar içinse yararlı bir bilgi olacağına inanıyorum.
Şimdi gelelim programımızı tanıtmaya programımızı adı FontLab, programın Türkiye Distribütörlüğünü MACROM firması üstlenmiş ve bu güne kadar başarılı işler çıkarmışlardır.

FontLab Nedir ve Ne İşimize Yarar?

Windows ve Mac platformların’da çalışabilen için tasarlanmış birinci sınıf font editörüdür. İstenilen bir yazı fontunu isterseniz yeni baştan tasarlayabilir isterseniz kolaylıkla düzenlemelerini yapabilirsiniz. Türkçe fontlar üzerinde etkili olduğu kadar tüm dünya dillerini de desteklemektedir kısacası harika bir editör diye adlandırabiliriz.

fontlab-yazi-tipi-yapimi

Aslında bir tanıtım yazısı gibi görünse de bir çok kişiyi aydınlatıcı olacağına eminim program hakkında daha gazla bilgi edinebilir kendinize edinebilirsiniz varez tarzı paylaşımlar tarzım olmadığı için direkt kendileri ile iletişim kurup edinmeniz sizin için daha yararlı olacaktır bence bu özel program sizlerin bir çok işine yarayacak ve etkileyici web siteleri yapmanızda kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku