Teknoloji Blogu

Araçlarımızı Yıkarken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar !

16 Ocak 2015 itibariyle Türkiye’de araç sayısı 20 milyona dayandı. 20 milyon araç ve sayısı tahmin edilemeyen araba sevdalıları için bir önemli nokta var. Arabasını seven herkes arabasını temiz tutmaya özen gösteriyor. Peki biz araba tutkunları için arabamızı temizlerken yaptığımız ve yapmamamız gereken yanlışlar neler ?

araba2

1-) Bulaşık Deterjanı

Çocukluktan yaptığım yanlışlardan bir tanesidir aslında çocuklar gibi her şeyi masum sandığımız zamanda bende deterjanı masum sanmıştım. Ancak beni en önemli yerden vuruyordu ta ki öğrenene kadar. Deterjanlarla yıkanan arabalarda boya korumasına büyük zarar vererek boya ömrüne büyük zarar vermektedir.

 

2-) Fırça

Günümüzde en çok yapılan hatalardan biridir aslında fırça havanın kapalı olduğu zamanlarda ‘çok güzelsin be‘ diyebilirsiniz ta ki güneş açınca bir gün oval oval göreceğiniz çiziklerle tavsiyem şudur ki kesinlikle fırça sürdürmeyin ve araba reyonları olan bir marketten yumuşak araba süngeri alın. Özellikle de benzincilerde bir çamurlu araçtan sonra arabanıza sürdürmeyin içinde bulunan bir küçük toprak parçası bile çizecektir.

 

3-) Araba yıkama zamanı

 

Arabanızı sabah veya akşam saatlerinde yıkamanız  en iyi zamanlardan biridir. Güneşte yapacaksanız bile çok hızlı olmanız gerekmekte çünkü Türkiye’de suların % 89 kireçli olduğunu biliyoruz ve eğer hızlıca arabayı silemezsek su kuruyup geride kireç izi bırakacaktır. Kireç izi kaldıysa da yine nemli biz bezle silebilirsiniz.

 

4-) Mikrofiber bez

Kullanmamanız gereken bezler havlu atlet tişört vs dir. Araba silmek için en uygun olan bez mikrofiberdir. Ek olarak geçmişten beri yapılan bir olay da camlarımızı gazeteyle silmek bu da camlarınızda ufak oval çizikler yaratacaktır. Camlarınızı küçük çek-pas ile ve ardından mikrofiber bezle ile parlatabilirsiniz.

5-) Cila zamanı

Yılda 2 kez cila yaptırmanız arabanızın temiz ve en azından bir süre toz tutmamasını sağlayacaktır. Yalnız cila attırdığınız zaman çok önemli kışın bir gün cila yaptıktan sonra yağmur yağması bir etki ettirmeyecektir. Ek olarak yalnızca cila olduğunun altını çizmeliyim özellikle yeni araçlar pasta&cila değil sadece cila, pasta aracınızın boyasını inceltir.

Dediklerimizi dikkate alarak aracınızı daha az çiziklerle sevebilirsiniz.. Siz de tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku