Teknoloji Blogu

DNS nasıl değiştirilir? En güvenilir DNS adresi

0

Özgür internetin zarara uğradığı şu günlerde DNS kullanarak bile internete girmek zorlaştı. Özellikle Twitter’ın çeşitli sebepler ile erişime engellemesinin ardından ünlü arama motoru Google’ın sağlamış olduğu DNS adreslerine de yasaklama getirildi. “8.8.8.8 – 8.8.4.4” olarak bilinen Google DNS ile internete girilemez oldu.

Hal böyle olunca internet kullanıcıları yeni bir DNS arayışına girdiler. Özellikle sosyal ağlarda paylaşılan alternatif DNS adreslerinin bazıları güvenilir değil. Sizlere bu konuda yakından tanıdığımız arama moturu Yandex’in DNS adresini öneriyoruz. “77.88.8.8 – 77.88.8.1” adreslerinden hizmet veren Yandex DNS’yi nasıl kullanacağınızı aşağıda anlattık.

Öncelikle Ağ bağlantılarınızdan, internete girdiğiniz kablosuz ağ (ya da Ethernet farketmez)’a sağ tıklayıp “Durum” seçeneğine tıklayın.

dns-nasil-degistirilir

Ardından Durum seçeneğine tıklayınca karşımıza gelen ekranda ki “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

dns-nasil-degistirilir1

İnternet Protokolü sürüm 4 adlı seçeneğe tıklayıp, “Özellikler” diyoruz.

dns-nasil-degistirilir2

En son adımımız olan DNS adresi girme ekranımıza geldik. Bu ekrandan “Aşağıda ki DNS sunucu adreslerini kullan”ı işaretleyip, resim deki DNS adreslerini girip, “Tamam”a tıklıyoruz.

dns-nasil-degistirilir3

İşlemlerimiz bu kadardır, DNS adreslerimizi bu adımdan sonra değiştirmiş olduk. Eğer ki DNS adreslerini girip, hala erişemiyorsanız, hizmet aldığınız servis sağlayıcı (TTNET gibi) otamatik DNS sağlıyor olabilir. Bunu aşmak için modem arayüzüne girip DNS ile ilgili ayarları kontrol etmeniz gerekmektedir. Unutmada söyleyelim: En hızlı ve filtresiz DNS adresleri yazımıza da ki DNS adreslerinide kullanabilirsiniz…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Teknofeed.COM'dan ayrılıyorsunuz

Teknofeed Üyelerine Özel

Telegram Üye Ekleme

Detaylı bilgi için Bilgi@teknofeed.com mail atabilirsiniz.

Telegram iletişim https://t.me/kenanct07

 

Bu bağlantı sizi Teknofeed.COM dışındaki bir adrese yönlendiriyor. Sitemizde vakit geçirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayet ve istekleriniz için iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Yönlendiriliyorsunuz

Devam etmek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın veya İptal Et