Teknoloji Blogu

F1 2012 – İnceleme

F1 (Formula 1) yarışlarını eli yatkın ve gönüllü olan kişilerin yürüttüğü bu görevi resmi olarak devralan CodeMasters firması, F1 2010 ve F1 2011 oyunları ile tüm oyuncuların beğenisini toplamıştı. Bu iki oyunlar tabii ki kusursuz oyunlar değillerdi. F1’in profesyonel oyuncularının şikayet ettiği oyun detayları elbette ki vardı ancak, bu oyun/oyunlar işini bilen ve profesyonel yapımcılar tarafından oluşturulmuştu. En nihayetinde CodeMasters, bu görevi kimselere bırakmayacağını geçtiğimiz aylarda “F1 Online: TheGame” hamlesini yaparak göstermişti. Bu sezonda ise önümüze F1 2012’yi sundular. Bakalım 2 yıl önceden bu güne neler ileriye, neler geriye gitmiş.

PLATFORM     :   PC, PS3, Xbox 360

TUTORİAL’E FARKLI BAKIŞ

Formula 1’i uzun süredir takip etmeyen biri olarak, yeni kurallar ve teknolojilere uyum sağlayabilmek benim için hiç kolay görünmüyor. F1 bu nedenle benim gözümde oldukça “Kurcalanabilecek” bir oyun gibi duruyor. F1 2012’de, diğer F1 oyunlarından farklı olarak “Young Driver Test” (Yeni/Genç Sürücü Testi) eklenmiş durumda. Young Driver Test; oyunlardaki “tutorial” anlayışını oyuncuya eğlenceli bir şekilde aktarmak için oluşturulmuş bir bölüm. Öyle ki bu bölüm, oyun kontrollerini ve kurallarını öğrenmek için harika bir fırsat!

Oyuna giriş yapınca; oyun bize ismimizi, ülkemizi ve oyun tecrübemizi soruyor. Bu alanları cevapladıktan sonra bahsettiğimiz “Young Driver Test” ile karşı karşıya kalıyoruz ve bize seçim yapmamız için 3 adet takım gösteriliyor. Bu takımlardan ilki “Red Bull Racing”. Bu F1 takımı, Formula 1 yeteneklilerini ve yıldızlarını deneyen ve potansiyel gördüğü pilotlar ile kontrat imzalayan üst düzey bir takım. İkinci takım ise “Vodafone McLaren Mercedes”; Seneler süresinde F1 testlerine katılan genç, gelecek gördüğü ve yetenekli pilotlar ile “direkt” kontrat imzalayan bir takım. Öbürü ise “Scuderia Ferrari”; 2009 senesinden bu yana sürücü akademisinde kendine yer edinen, yetenek gördüğü pilotları kendi organizasyonları çerçevesinde yüceltip kadrosuna dahil eden bir takım.”Red Bull Racing” ile “Scuderia Ferrari” arasında kalıp, dakikalarca düşünüp en sonunda RedBull Racing’yi seçen ben, bu seçimden sonra Abu Dhabi’deki Yas Marina pistine davet edildim. Bu pistte çeşitli yetenek testlerinden (Hızlanma, fren yapmak, viraj almak, geçiş yapmak, KERS/DRS kullanımı) geçirilip RedBull Racing ile kontrat imzalamayı başardım.

Sizlere F1 2012’de oyun içeriğine bu yıl eklenen “Champions Mode”dan bahsedeceğim. Bu modda Formula 1’de şampiyon olmuş altı dev pilot yarışlarda hedef gösteriliyor. Bu pilotlar tanıyacağınız üzere; Kimi Raikkonen, Lewis Hamilton, Jenson Button, Sebastian Vettel, Fernando Alonso ve Michael Schumacher. Sırası yazdığım şekilde ilerleyen bu moda, amaç en baştan (en geriden) gelip sıradaki pilotu geçmek, veya en hızlı tur zamanına ulaşmak. (Oldukça ilgi görecek bir kategoriye/moda benziyor ki, ben bu görüşteyim.)

KARİYER MODU

“Toy” bir pilot olarak marifetlerimizi gösterdiğimizde, bundan sonrası için karşımıza 2 adet seçenek çıkıyor. Bunlar “Season Challenge” ve “Carreer”.

“Season Challenge”, adından da anlaşılacağı üzere, kısa vadede başarılar kazanmak isteyen oyuncular için hazırlanmış bir kategori. Bu kategoriyi seçtiğiniz taktirde, karşınızda 10 yarışlık küçük bir takvim buluyorsunuz. Ve bu takvime dayanarak size belli görevler/hedefler veriliyor. Bu durumda F1 2012’nin en çok beğenilmeye açık özelliği ortaya çıkıyor. Bu özellikte, tek idealiniz birincilik değil. Yer aldığınız takımın durumuna göre sizden beklenenler ayarlanıyor. Bunun dışında takım arkadaşlarınız ile de rekabet içinde olmanız olaya farklı bir boyut katıyor. Aynı zamanda bir yarış içinde kendimize özel bir rakip belirleyebiliyoruz. Belirlememiz durumunda yarışın içinde rakibiniz ile küçük bir mücadele/yarış içinde oluyorsunuz.

“Carreer” ise, size daha uzun vadeli başarılar vaat eden bir mod.Bu mod, F1 2012 oyuncularına tüm yeteneklerini göstermeleri ve adım adım kariyer basamaklarına tırmanmaları imkanını sağlıyor. “Carreer”i seçerseniz, oyunun başında küçük takımlardan biri seçilmek zorunda bırakılıyor. Örneğin AT&T takımının pilotu olursanız, sezonu ilk 20 içinde bitirmeniz sizin için başarı sayılıyor. Eğer ki direkt olarak büyük bir başarı yakalarsanız, hayalini kurduğunuz büyük takımlardan teklif alıp zirveye tırmanabilirsiniz.

ONLİNE MODU

F1 2012’nin online modunda F1 2011’den farklı olarak bir içerik görmemiz oldukça zor. Online olarak 24 adet pilotun 16’sını gerçek kullanıcılar temsil ediyor. “Split Screen” modu ile arkadaşınız ile istediğiniz türde yarış yapmanız mümkün. Arkadaşınız ile yarış yaparken, takım arkadaşı olmak ta, farklı takımda olmak ta oyuna farklı bir hava katıyor. Öte yandan, oyunda “Co-Op Championship” modu da mevcut. Bu mod; arkadaşınız ile takım arkadaşı olup kariyerinizi yaratmanıza yarıyor. Aynı zamanda “LAN” desteğiniz var ise, ağınız üzerinden yarışlar düzenleyerek arkadaşlarınız ile eğlenme fırsatı yakalıyorsunuz.

 

DEĞİŞKEN OYNANIŞ

Oynanış hakkında uzun uzun anlatacak pek bir şey yok. Ancak F1 2012’nin oynanışı oldukça başarılı ve sürüş sistemi ile (Direksiyon, vites, pedallar) oynamak oyunun zevkini kat kat yukarılara çıkartıyor (Klavye ile savaş içerisine girmeye gerek yok.). Yarış boyunca sizin müdahaleleriniz ve ilginiz olmadan çok fazla bildirim ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Telsiz mesajlarını, bayrakları ve bunlardan farklı olarak onlarca şeyi bu grubun içine sokabiliriz. Değişkenlik ve ani kazaların olduğu, yapay zekanın çizgisellikten uzak olduğu, agresif ve başarılı kontrollerin ortaya çıktığı bu oyunda oyun kalitesi de en üst düzeye çıkıyor.

 

SON BİR BAKIŞ

İncelemenin sonunu getirmek gerekirse, bu yeni çalışma sezonunun getirisi olarak 12 takım ve 24 pilot önümüze getirilmiş. Oyundaki pist sayısı ise 20. Pilotların ekstra bir detayı yok ancak takımlar, pistler ve araçlar (Otomobiller) muhteşem bir çalışmanın ürünü olarak görünüyor. Ancak düşünüleceği üzere, görselliğin bu kadar üst düzey olması, araçların aldığı hasarların kalitesini düşürmüş. Sonuç olarak bu detaya kesinlikle takılmak zorunda değiliz. Oyunun görsel ve ses kalitesi ile birlikte oyun bizi F1 pistlerine sürüklemeyi başarıyor. Tüm oyunculara ve okurlarımıza iyi oyunlar efendim…

“F1: 2012” DEĞERLENDİRME

+Artıları:  Agresif ve kaliteli oynanış, Maksimum görsel kalite,  Eklenen ekstra modlar

-Eksileri: Başarılı görsel kaliteden doğan zayıf hasar modellemesi

9,1

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku