Teknoloji Blogu

Google’a site kayıt etmek

Dünyanın en büyük arama motoru Google’a internet sitesi nasıl kayıt ettirilmesi ile ilgili anlatımını yaptık.

Google’da hesap oluşturup Webmaster servisine kayıt olduğunuzda Sizin için sitelerinizin ayarlarını yapabilceğiniz bir panel verilir.
Bu Servise sitenizi kayıt ettirdikten sonra Tarama Hatalarını görebilir, Sitemap kayıt ettirebilir ve Arama sorgularını görebilirsiniz.

1) Öncellikle Google hesabı oluşturup,
http://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr
adresine giriş yapınız.

Karşınıza gelen ekranda varsa önceden eklediğiniz web siteleri yoksa üst sağ köşede “SİTE EKLE” butonuna tıklayarak yeni bir web sitesi ekleyebilirsiniz.

 2) Butona tıkladıktan sonra çıkan “Site ekle” alanına site adresinizi giriniz.

3) Site adresinizi doğrulamak için (Yani site sahibinin siz olduğunu doğrulamak için) HTML dosya veya alternatif kod ekleme seçenekleri çıkacaktır, Bunlardan en basiti HTML dosyasını indirim ana dizine atmaktır (ftp’den sunucunuza girip public_html klasörüne).

Daha sonra indirdiğiniz ve attığınız HTML dosyayı “DOĞRULA” butonuna basarak doğrulayınız, Eğer işlem tamamsa sizi site ayarlarınızı yapabilceğiniz sayfaya yönlendircektir

Siz bu işlemlerle şuan web sitenizin Google ile ilgili ayarlarını yapabilmek için Google Webmaster servisine kayıt ettirmiş bulunmaktasınız, Bu işlemden sonra Sitemap adresinizi Google’a gönderebilir, Sitenizin Bağlantılarını ayarlayabilir ve Google gibi getir özelliği ile Web sitenizin Google tarafından indexlenirken nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz.Bir çok özelliği bulunan bu serviste Webmasterların kesinlikle sitesini bu şekilde kayıt yaptırıp gerekli ayarları düzenlemelerini öneririz.Bilen kullanıcılar için basit bir işlem olsada Bilmeyen arkadaşlara umarız yardımcı olmuştur.

Bunları da beğenebilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku